NAGRAĐENI RAD NA DRŽAVNOM NATJEČAJU „OBOJI SVIJET 2021.“
Autor: Marina Arambašić, 17. 12. 2021.

Među 19 nagrađenih radova državnog natječaja Oboji svijet šarenim bojama tolerancije 2021. je i rad učenika 4.razreda Područne škole Ivanovci nastao pod mentorstvom njihove učiteljice Ljiljane Marinjak. Tako je odlučila komisija Foruma za slobodu odgoja koja je prepoznala rad kao primjer dobre prakse u promociji tolerancije i poticanja glasa učenika.

Dvanaesti po redu Oboji svijet natječaj, okupio je 900 učenika i učenica, 150 odgojno obrazovnih djelatnika iz 92 školske ustanove. Ove godine, našu PŠ Ivanovce, predstavila su 2 rada Taktilna igra (4.r.) i video uradak Oboji svijet svojom bojom (3.r. pod mentorstvom učiteljice Marije Bulut Lukačević ). Svi pristigli radovi, idejna su rješenja kako širiti toleranciju, inkluziju i različitost, kako postupati kada se ne slažemo, kako prihvatiti i poštovati jedni druge.

Nagrađenim radom učenici 4.razreda poručuju: „Igra je namijenjena osobama s posebnim potrebama, slijepim i slabovidnim osobama za učenje i usavršavanje taktilnih vještina. Služi za razvijanje i poticanje taktilne percepcije. Nama je pomogla da bolje shvatimo i razumijemo osobe s posebnim potrebama.“

Taktilna igra je otputovala tamo gdje je i namijenjena, Udruzi djece i mladih s poteškoćama u razvoju “Zvono” u Belišću, kako bi njihovim korisnicima pomogla u učenju i radu.

Sadržaje o razumijevanju potreba drugih, spomenuti učenici obrađuju i u okviru eTwinning projekta Volontiraj - doniraj - educiraj u kojem sudjeluju, pa je donacija njihova rada došla u prave ruke. Svi smo mi različiti, a razlike nas obogaćuju! Zajednički činimo promjene u svojoj okolini, počevši od sebe samih, a ujedno time svijet postaje ljepšim za sve!

Pogledajte kako je nastala taktilna igra:

Ljiljana Marinjak i Marija Bulut Lukačević