SVJETSKI DAN KRAVATA
Autor: Dario Krenek, 18. 10. 2012.

Učenici trećeg razreda Područne škole Ivanovci, u četvrtak 18. listopada, došli su u školu s neuobičajenim odjevnim predmetom - kravatama. Na satu likovne kulture slikali su kravate koje bi poklonili tati. Na taj način obilježili su Svjetski dan kravate.

slike u Foto-galeriji!

Usput smo saznali da je kravata jedini hrvatski simbol koji je univerzalno poznat i prepoznatljiv. Istodobno, kravata je i simbol Europe, ali i znak nekih temeljnih ljudskih vrijednosti. Europom se raširila u 17. stoljeću, tijekom Tridesetogodišnjeg rata, posredstvom hrvatskih vojnika, na kojima je postala prepoznatljiv modni detalj.

… Oko 1635. godine, nekih šest tisuća vojnika i vitezova, stiglo je u Pariz kao podrška francuskom kralju Luju XIII. među njima je bio veliki broj hrvatskih plaćenika koji su, predvođeni banom, ostali u službi francuskog kralja. Tradicionalna odora s vezanim, oslikanim, maramama oko vrata pobuđivala je pažnju francuskog dvora. Marame su bile napravljene od različitih materijala, od grubih, koje su nosili obični vojnici, do svilenih i onih od finog pamuka koje su nosili časnici.

“Taj “hrvatski elegantni stil”, potpuno nepoznat u tadašnjoj Europi, oko 1650. godine biva prihvaćen na francuskom dvoru i postaje modni odjevni predmet među buržoazijom tog vremena kao simbol kulture i elegancije. Osim ljepote, te marame su bile i u mnogome praktičnije nego do tada nošeni kruti čipkasti okovratnici francuskih vojnika i časnika. U Englesku je kravatu donio Karlo II. po svom povratku iz izgnanstva. Kravata je ubrzo osvojila, kao modni odjevni predmet, i cijelu Europu. …..”

Napisao je francuski pisac Francois Chaille, u svojoj knjizi “La Grande Historie de la Cravate”.