« Lipanj 2017 »

Škola u Ladimirevcima!

Davne 1852. godine odlukom Visoke carsko-kraljevske banske vlade u Zagrebu otvara se, uz velike napore, pučka škola nižih razreda u Ladimirevcima.
Krajem osamdesetih i početkom devedesetih godina dvadesetog stoljeća ruši se stara školska zgrada i na njenom mjestu započinje izgradnja nove moderne školske zgrade , koja je velikim dijelom izgrađena trudom i požrtvovnošću tadašnje Skupštine mjesne zajednice i samih mještana. Nova se školska zgrada sa pet učionica, zbornicom, administrativnim prostorom i knjižnicom svečano je otvorena 13. rujna,1992. godine. Nakon toga osnovno školstvo u Ladimirevcima ponovo postaje osmogodišnje, ali u sastavu Osnovne škole u Bizovcu, da bi se škola novom preraspodjelom mreža škola u potpunosti odvojila, postala matična OŠ s područnim odjelima u mjestima Ivanovcima i Harkanovcima. Dolazak djece iz spomenutih mjesta, kao i školovanje većeg broja djece iz SOS - Dječjeg sela Ladimirevci, dovodi do povećanja broja razrednih odjela tako da škola više nije bila u stanju zadovoljiti svojim kapacitetom. Zbog toga je, zahvaljujući mnogobrojnim donatorima, tijekom 1995. godine organizacija SOS-Kinderdorf International financirala radove na proširenju škole sa još četiri učionice. Nedugo nakon toga izgrađena je i nova športsko-nastavna dvorana od 900 m2 u blizini škole (dovršena 25. srpnja 1996.). Tijekom 2004. godine između školske zgrade i športske dvorane izgrađen je hodnik, tako da učenici odlaskom na tjelesni više ne moraju izlaziti izvan školske zgrade.

Škola u Harkanovcima!

– Naselje Harkanovci smješteno je na krajnjem jugozapadnom području Grada Valpova, uz granicu s općinom Koška. Tu je četverorazredna  škola koja počinje s radom davne 1842 godine, a od 1852 godine do danas neprekidno djeluje, i sjedište katoličke župe kojoj pripadaju filijale u Zelčinu i Ivanovcima. Župna crkva Gospe Snježne podignuta je 1799. godine, a proširena i obnovljena 1938. godine. U Harkanovcima je proveo djetinjstvo i pučku školu pohađao pokojni đakovački biskup mons. Ćiril Kos (1919.-2003.), koji je iz svoga rodnog Ribić Brijega kod Ivanca kao dijete s roditeljima doselio u Slavoniju.

Škola u Ivanovcima!

IVANOVCI- U Ivanovcima su rođeni i osnovnu školu pohađali sadašnji đakovački biskup mons. dr. Marin Srakić (r.1937.) i isusovac dr. Josip Jelenić (r.1947.), profesor na Papinskome sveučilištu Gregoriana u Rimu. Stari objekt Područne škole Ivanovci star je oko 110 godina, vlažan i ruševan te ga nije bilo moguće sanirati. Osječko-baranjska županija započela je 2007. godine s izgradnjom nove škole koja ima četiri učionice sa svim popratnim sadržajima, uključujući knjižnicu, blagovaonicu, kabinete i višenamjenski hol. Škola postaje osmorazredna i na taj su način pedesetak učenika sa svojim učiteljima dobili kvalitetnije uvjete za primjereno izvođenje nastavnog plana i programa.