SVJETSKI DAN KRAVATE U MŠ LADIMIREVCI I PŠ IVANOVCI
Autor: Ines Pepić, 19. 10. 2018.

Kako u Hrvatskoj, tako i u svijetu 18.listopada se obilježava Svjetski dan kravate.

Ovaj modni detalj bio je dio vojne opreme koji su nosili hrvatski vojnici služeći Francuskoj.

U početku su  imale oblik marame. Vezivale su ih žene ili djevojke svojim muškarcima kada su odlazili na bojište. Osim dekorativnog ukrasa, ove marame su imale i funkciju u podvezivanju ratnih ozlijeda. Obični vojnici nosili su kravate od lanenog platna, plemići od čipke, svile ili nekog drugog finog materijala. Danas je to hrvatski simbol, sveopće poznat i prepoznatljiv diljem svijeta. Predstavlja dostojanstvo, otmjenost, samosvijest, slobodu i odgovornost. Kravata je između ostaloga i simbol Europe kao poruka mira i suživota među zemljama. I mi smo prigodno obilježili ovaj dan i unijeli dašak otmjenosti u našu školu. Svi smo došli u školu s kravatama te zajednički izradili prigodni pano.

Kažu da postoji čak 85 teorijskih mogućnosti vezivanja čvora kravate. Ako ne znate zavezati kravatu, sada je prava prilika za to!

Ljiljana Marinjak

Prepoznatljivi hrvatski simbol koji simbolizira eleganciju - KRAVATA -i u nastavi među učenicima ima svoje mjesto. Dan kravate obilježava se 18.10., a učenici su nosili taj odjevni predmet, istraživali povijest nj nastanka kao i naziva, crtali/slikali kravatu, pisali na istu temu…Cilj obilježavanja ovoga dana je njegovanje osjećaja za kulturni identitet, poticanje na poštivanje različitosti. Ovime se želi naglasiti kako kravata nije samo univerzalni modni ukras, već mnogo više – simbol slobode i odgovornosti, svijest o vlastitom identitetu i dostojanstvu.

Sonja Strugačevac