Gospodin Đuro Zvonarić izradio učilo za nastavu prirode i biologije
Autor: Ines Pepić, 8. 3. 2018.

Početkom tjedna Osnovnu je školu Ladimirevci posjetio naš sumještanin gospodin Đuro Zvonarić te je pritom za kabinet biologije i kemije darivao vrlo korisno učilo za nastavu prirode i biologije.

Radi se o panou s 26 modela slatkovodnih riba našeg šireg zavičaja, a koje gospodin Đuro izrađuje od lima i ručno boja kako bi bile što uvjerljivije i što vjernije prikazale određenu vrstu. Ravnatelj škole i nastavnica biologije i kemije Tanja Pavić zahvalili su na poklonu koji će se koristiti za potrebe nastave, a i kao informativni pano na kojem učenici mogu upoznati riblji svijet naših rijeka i voda stajačica.

Đuro Zvonarić rođen je  1944. godine u Svetom Đurđu kraj Donjeg Miholjca. Osmogodišnju školu završio u Svetom Đurđu, a srednju školu učenika u privredi završio u Donjem Miholjcu 1963. godine, sa zvanjem građevinski i galanterijski limar. Rano je otkrio nadarenost za likovno, ali i pjesničko izražavanje. Od malih nogu strastveni je ribolovac,  ljubitelj prirode i ekološki osviješten pojedinac. Svoj likovni talent uspješno je spojio s limarskim poslom, koji je cijeli svoj radni vijek radio, tako da svojim vještim zanatskim rukama izrađuje vrlo vjerne kopije riba. Otkako je 1997. godine otišao u mirovinu više se posvetio svom omiljenom hobiju, a o  početku izrade limenih riba sam je rekao: - Sve je počelo kada sam prije dvadesetak godina na jednom mjestu vidio ribu od lima koja je bila vrlo nevješto napravljena. Tada sam došao na ideju da bih i sam mogao probati izraditi takve ribe, ali na drugačiji i bolji, na moj način.

Za izradu jednog uzorka ponekad je potrebno i nekoliko desetaka sati kako bi se postigao što vjerniji izgled. Voljan je svoje umijeće prenijeti i mlađima te ako postoji interes uvijek je na raspolaganju i pojedinci mu se mogu slobodno javiti. Svoje radove uglavnom poklanja poznanicima i prijateljima te ribičkim i ostalim udrugama u mjestu i šire, a ponekad ih i izlaže na raznim sajmovima i prigodnim manifestacijama.