1. PLESNA SMOTRA VESELI RITAM POKRETA U VALPOVU
Autor: Dario Krenek, 4. 5. 2015.

Povodom Svjetkog dana plesa 29.travnja u Valpovu je održana 1. plesna smotra Veseli ritam pokreta. Smotru je organizirala udruga Mažoretkinja grada Valpova. Na valpovačkoj pozornici središnjeg trga, svoje plesno umijeće  pokazalo je oko 160 plesača različitog uzrasta u kategorijama kreativnog plesa, „duo dance“ i mažoret plesa, s ukupno 17 različitih koreografija.

Ljiljana Marinjak

Pored mažoretkinja grada Valpova, na smotri su sudjelovali i najmlađi plesači iz vrtića „Maza“ i „ Moj Bambi“ iz Valpova, plesne skupine u okviru izvannastavnih aktivnosti OŠ Matije Petra Katančića Valpovo, OŠ Ivana Kukuljevića Belišće, OŠ Kneževi Vinogradi, OŠ Bogoslav Šulek iz Slavonskog Broda, COO Ivan Štark iz Osijeka te plesači iz Plesnog kluba Kick i  Zumba rekreacijskog kluba iz Donjeg Miholjca. Našu školu predstavile su plesna skupina „Ivančice“ i Etno skupina iz PŠ Ivanovaca i tom prigodom izvele tri koreografije ( Ples Domaćih, duo dance Lucija i Katja i Dvorski ples ).

Cilj ovoga događanja je promicanje plesnog izričaja kao univerzalnog jezika kojeg svi razumiju te isticanje plesa kao aktivnog provođenja slobodnog vremena. Osim toga, plesom izražavamo svoje misli, ideje, ljubav, zahvalnost…

Svake godine povodom Svjetskog dana plesa, poznati plesači šalju poruku o plesu diljem svijeta. Autor hrvatske poruke o plesu je Branko Banković, član Studija za suvremeni ples iz Zagreba.

Hrvatska poruka za Međunarodni dan plesa 2015. godine:
Ples je drevna i uzvišena umjetnost koja ne poznaje granice, emotivna i imaginativna, čini nas slobodnima.
Ples govori univerzalnim jezikom. Plesačevo tijelo ulazi u dijalog s gledateljem, stvara svijet zajedničkih preokupacija, žudnji, mijenja prag osjetilnosti.

Svjedoci smo vremena u kojemu je osjećaj ljudske solidarnosti izgubljen te postaje sve više stranim.
Kako ples dopušta biti izvan paradigme u kojoj živimo, imamo tu privilegiju plesom bez izgovorene riječi, govoriti snažnije od svih.
Zato, kako kaže i Pina Bausch: MORAMO PLESATI!

Ovom prilikom, zahvaljujemo svim roditeljima koji su nam na bilo koji način pomogli kako bi sudjelovali na ovoj smotri.