PROJEKT „DJECA DJECI“
Autor: Dario Krenek, 15. 10. 2014.

U svibnju ove godine vrlo velike količine kiše pale su na našim prostorima, što je uzrokovalo napuknuće nasipa u županjskoj Posavini, točnije kod mjesta Rajevo Selo i Račinovci. Uslijedila je evakuacija mještana tih dvaju naselja te mještana iz dijela sela Gunja. Stanovnici su ostali bez svojih domova te osnovnih potrepština za život.Ova elementarna nepogoda potaknula je učiteljice PŠ Ivanovci na pokretanje akcije pod nazivom „Djeca djeci“. Ideju su s velikim oduševljenjem prihvatili svi učitelji OŠ Ladimirevci, uključujući i PŠ Harkanovci. Naime, učenici su zahvaljujući roditeljima izradili poklon kutije s pismom podrške za djecu od prvog do osmog razreda OŠ Ivana Filipovića Račinovci.

Poklon kutije sadržavale su školski pribor, grickalice, higijenski pribor, igračke… Do kraja šk. godine 2013./2014. skupile su se ukupno 154 kutije.

14. listopada tim učitelja zajedno s ravnateljem Damirom Jakopičekom uputio se predati kutije kako bi izmamili osmjeh na lica djece koje je prije nekoliko mjeseci zadesila strašna nesreća. Timu su se priključili i nekoliko učenika zajedno s roditeljem koji je pokazao suradnju prevozeći kutije svojim kombijem. Došavši u Račinovce, zatekli smo prizore koji se ne mogu opisati riječima. Usprkos tome, dočekala su nas vedra lica djelatnika OŠ Račinovci, uključujući i PŠ Đurići. Nakon pozdravnog govora punog emocija naš ravnatelj predao je prigodni poklon domaćinima koji su nam dobrodošlicu poželjeli pripremivši zakusku.

Nakon ugodnog druženja, tim se uputio u ostvarivanje najljepšeg dijela projekta, a to je predaja kutija. Ušavši u svaki razred, tim je podijelio kutije, nakon čega su se mogli čuti uzdasi oduševljenja. Zanimljivo je bilo promatrati koliko je malo potrebno da se srca ovih hrabrica ispune srećom znajući da postoji netko tko suosjeća i misli na njih.

Potom je slijedilo razgledavanje mjesta, razgovor sa stanovnicima, odlazak do nasipa i povratak u školu gdje su učiteljice s nama podijelile potresne priče o tome što ih je zadesilo.

Jedno je sigurno: iz Račinovaca smo se vratili ispunjeni i još više senzibilizirani za druge kojima je pomoć najpotrebnija. Želja nam je uspostaviti kontakte i druženja s novim prijateljima u što uopće ne sumnjamo s obzirom na veliko gostoprimstvo i ljubaznost kojom su nas dočekali.

Evo i pisma kojeg je napisao jedan od učenika:

„ Dragi moj nepoznati prijatelju, zovem se Kristijan Matoković i idem u 4. razred u Ivanovce. Cijela Hrvatska je gledala na televizoru pa tako i ja kako je voda dolazila do vašeg mjesta i poplavila vaše ulice, kuće, polja pa i druga mjesta. Gledajući to, bilo mi je jako žao kada ste morali napustiti svoje kuće i otići negdje drugdje. Cijela Hrvatska je skupljala pomoć i slala u vaša mjesta. Bilo mi je jako drago kada se i moja škola uključila u to. Evo i ja želim da te barem malo obradujem s ovim malim poklonom. BUDI MOJ PRIJATELJ! „

Ana Zimmerman