« Svibanj 2024 »

SIGURNOST NA INTERNETU
Autor: Marina Arambašić, 16. 10. 2023.

Internet je postao dio naše svakodnevice, a društvene mreže i brojne aplikacije mijenjaju način na koji učimo, družimo se i radimo. Korištenje tehnologije i interneta je poželjno i korisno, ali mora biti sigurno i odgovorno. Stoga smatramo vrlo važnim educirati učenike sigurnom korištenju interneta, poštivanju sugovornika i svačije privatnosti te primijeniti pravila stvarnog života u virtualnom svijetu. Omiljene aktivnosti učenika na internetu  su igre, zabavni sadržaji, komunikacija s prijateljima, razmjena fotografija i videuradaka te korištenje društvenih mreža koji ujedno mogu biti zamka za različite opasnosti od kojih se moramo zaštititi. Internet ima brojne prednosti, ali oprez je ipak neophodan.

Stoga smo u goste pozvali Larisu Kovač, djelatnicu MUP – koja je u našoj Područnoj školi Ivanovci održala radionicu na temu Sigurnost na internetu. Učenicima je govorila o prednostima, ali i brojnim opasnostima interneta. Naša gošća je istaknula da trebamo paziti koje sadržaje objavljujemo na društvenim mrežama  i kome ih šaljemo kako ne bi postali žrtve prijevare ili drugih neugodnih situacija. Internet je mjesto na kojem možemo upoznati zanimljive ljude, steći nova znanja, sklopiti nova prijateljstva. To ne mora značiti da su ljudi s kojima komuniciramo na internetu onakvi kakvima se predstavljaju. Neki možda nisu tih godina, spola ili imaju profilne slike koje ne pripadaju njima. Kako bi zaštitili svoju privatnost, potrebno je davati što manje informacija o sebi  (s kim živite, što volite, kako provodite vrijeme …) i svojoj obitelji koje bi mogle biti iskorištene na negativan način.  Istaknula je da pravila ponašanja na internetu vrijede kao i stvarnom životu - vrijeđanje, sramoćenje, ogovaranje i ismijavanje nije dozvoljeno. U slučaju kršenja određenih pravila, snosimo odgovornost jednako. Ni pod kojim uvjetom ne smijemo objavljivati fotografije ili videozapise osoba bez njihova pristanka.  Naša je gošća naglasila kome se učenici trebaju obratiti u slučaju sumnje na prijevaru i uznemiravanje. U takvom slučaju obavezno je prvo obavijestiti svoje roditelje. Svako poticanje objavljivanja neprimjerenih sadržaja, potrebno je prijaviti policiji pozivom na broj 192 ili prijavom na stranici  Crvenog gumba.

Navedenoj radionici koja je održana u petak 13.10. prisustvovali su svi učenici razredne nastave Područne škole Ivanovci zajedno sa svojim učiteljicama Marijom  Bulut Lukačević, Ljiljanom Marinjak, Anom Coha i Pavicom Skokić Azenić. Radionica je posebno značajna za učenike 1., 2.  i 3. razreda koji ove godine sudjeluju u raznim eTwinning projektima gdje je tematika sigurnosti učenika na internetu neizostavni dio.

Marija Bulut Lukačević, Ljiljana Marinjak i Ana Coha