« Svibanj 2024 »

DAN RUŽIČASTIH MAJICA 2021.
Autor: Marina Arambašić, 26. 2. 2021.

Dan ružičastih majica, poznatiji kao Pink Shirt Day, program je prevencije vršnjačkog nasilja, a obilježava se zadnje srijede u mjesecu veljači. Ideja je nastala u znak protesta zbog incidenta koji se dogodio u jednoj školi.

Svjesni činjenice da je nasilje, bilo kojeg oblika, prisutno svakodnevno u svim okruženjima ovaj dan obilježavamo svake godine u našoj školi. Osim nošenja ružičaste majice, unutar naših razreda održane su i brojne radionice sa svrhom prevencije vršnjačkog nasilja. Učitelji naše škole dio su i istoimenog eTwinning projekta te marljivo rade sa svojim učenicima na ovoj temi o čemu ćete u nastavku moći više pročitati, a dio učenika promišlja o ovoj temi i kroz eTwinning projekt "Me, myself & I".

"Budi prijatelj, a ne nasilnik”.

Dan ružičastih majica obilježen je u PŠ Harkanovci. Druženje su započeli razgovorom o nasilju, kako ga spriječiti i kako biti dobar prijatelj. Učenici PŠ Harkanovci su dizajnirali svoje ružičaste majice, pisali savjete za žrtve i poruke prijateljstva. Izradili su svoje bedževe pišući poruke i crtajući ono što smatraju da može spriječiti nasilje.

Učenici posebnog razrednog odjela OŠ Ladimirevci (POOG1) Dan ružičastih majica obilježili su razgovorom o vršnjačkom nasilju i nasilju uopće. Pogledali su crtane filmove

Vršnjačko nasilje: Što i kako se boriti protiv njega? i Nasilje nad djecom. Nakon crtanih filmova pisali su o tome kako mogu pomoći da nasilje prestane, što znači biti dobar prijatelj i koje savjete mogu dati žrtvama nasilja. Dizajnirali su i svoje vlastite ružičaste majice.

Učenici 2.b razreda  i učiteljica Katarina Bulut Čolaković obilježili su i ove godine Dan ružičastih majica. Na samom početku kroz prigodan strip prisjetili su se kako je došlo do obilježavanja ovog vrlo važnog datuma i što on znači. Nasilje je sve više prisutno u svijetu, kako među odraslima, tako i među djecom. Što je sukob? Što je nasilje, a što zlostavljanje? Uz kratki film i prezentaciju učenici su naučili razlikovati ova tri pojma te navodili i neke svoje primjere i situacije u kojima su ih prepoznali. U nastavku, pisali su savjete žrtvi nasilja, ideje kako bi oni mogli nekome pomoći, a dizajnirali su i svoju ružičastu majicu. Zaključili su kako nasilje možemo pobijediti ljubavlju, prijateljstvom i razumijevanjem, ne samo jedan, već svaki dan.

Dan ružičastih majica obilježen je i unutar 1. i 4. razreda kao i u POOG2.

Učenici 2. i razreda PŠ Ivanovci proveli su brojne aktivnosti povodom Dana ružičastih majica: u alatu mentimeter iznosili su riječi koje ih asociraju na nasilje, pogledali su animirani film i video uradak s temom sprečavanja nasilja, izradili su plakat, proučavali su i dramatizirali različite životne situacije koje su bile opisane na listićima i iznosili svoje mišljenje o postupcima likova, kreirali su i dizajnirali ružičaste majice za papirnate lutke, izrađivali online igricu, izradili su svoju razrednu iskaznicu, sudjelovali u zajedničkom etw događaju na kojem su predstavili svoj rad, na kraju su razgovarali što ih smiruje pa su poslušali meditaciju za djecu. Svoje uratke su predstavili na zajedničkom školskom panou.

link na video: https://youtu.be/OFEDpSlxF3A

Dan ružičastih majica je u 3.i razredu PŠ Ivanovci obilježen raznim aktivnostima kroz nekoliko dana u okviru eTwinning projekta istoimenog naziva. Aktivnosti smo započeli edukativnim filmom koji nam je bio uvod u razgovor o sukobu. Naučili smo razliku između sukoba, nasilja i zlostavljanja, čitali priču Pružam ti ruku te naučili kako prepoznati situacije koje izazivaju sukobe. Kroz radionicu o ruganju, prisjetili smo se upotrebe Ja govora koji nam pomaže u nenasilnom rješavanju sukoba. Okušali smo se u dizajniranju  online ružičaste majice te prigodno uredili kutić za fotografiranje. Na kraju smo se zasluženo zasladili ružičastom slasticom. Pregled naših aktivnosti možete vidjeti na sljedećoj poveznici: https://youtu.be/EgTZbhTkAY8

Učenici 4.i razreda s učiteljicom Marinom Arambašić Danu ružičastih majica i istoimenom eTwinning projektu posvetili su nekoliko nastavnih dana. Sve materijale, aktivnosti i radove učenika možete pogledati na poveznici: https://zaviriunaseprojekte.weebly.com/dan-ru382i269astih-majica.html

Ljiljana Marinjak, Marija Bulut Lukačević i Marina Arambašić