Veliki svijete, eko poruku šalje ti dijete !
Autor: Dario Krenek, 29. 4. 2014.

28. travnja 2014. godine u našoj smo školi obilježili Dan planete Zemlje. Iako jedan dan nije dovoljan za spašavanje naše planete, učenici su malim i konkretnim akcijama pokazali na koje se načine može pridonijeti  očuvanju prirode.

Učenici PŠ Harkanovci zajedno s razrednicama i ostalim osobljem škole obilježili su Dan planeta Zemlje.

Kako bi što više razvili svijest i potrebu čuvanja i zaštite prirode, učenici su bili uključeni u različite radionice tijekom cijele školske godine. Kontinuirano su sudjelovali u čišćenju, uređivanju i održavanju estetskog izgleda školskog okoliša te brinuli u ranim proljetnim mjesecima o ukrasnim biljkama namijenjenim za uređenje svog školskog dvorišta. Tijekom godine, skupljali su plastične boce te ih iskoristili za izradu ježića i posudica sa cvijećem i ukrasnim biljem, a plastične čepove  iskoristili za izradu  šaljivih  zmijica i mozaika koji krase interijer našeg eko- kutića.

Učenici su  također reciklirali stari papir, odnosno rolice papira izrađujući male“ stonoge“ raznih boja za potreban školski pribor. Brzo nam je stiglo i  vrijeme Uskrsa, pa  smo  u  malim radionicama izrađivali ukrase za uskrsni stol. Ponovno smo reciklirali plastične čaše i boce te kartonsku ambalažu izrađujući košarice i koke za pisanice.

U sklopu razvoja ekološke svijesti , učenici su sudjelovali u Projektnom danu 28. travnja , koji su započeli skupljanjem otpada po školskom dvorištu,a zatim i po cijelom  selu. Nakon što su obavili zadatak, bili su podijeljeni u skupine , a svaka skupina imala je svoju radionicu. Učenici 1. razreda uredili su školski cvjetnjak sadnjom cvijeća  te su  izrađivali  plakat na temu  „Moj drugi dom-Škola“ , učenici 2. i 3. razreda  sudjelovali su u radionici razvrstavanja prikupljenog otpada  te  izrađivali eko - kutije kako bi svaka kutija predstavljala jedan spremnik za otpad. Po završetku su uz pomoć edukativnog  plakata „Nije sav otpad smeće“ koji su sami osmislili i izradili, educirali ostale kako pravilno razvrstati otpad.   Učenici 4. razreda su kroz radionicu „ Kompostiranje“ naučili kako pripremiti  prostor za kompostiranje te izradili školski kompost u primjerenom prostoru školskog dvorišta.

Nakon  završetka radionica ,  zajednički smo  izradili Eko – kutić i fotografirali se.  Sudjelujući u svim ti radionicama i aktivnostima, učenici su dali svoj  doprinos očuvanju nama najvažnijeg planeta- Zemlje,  a  uz to se  lijepo zabavili i uživali na svježem zraku te otišli kućama sa osmijehom na licima.

učiteljica: Ana Bošnjak

slike u foto-galeriji