« Srpanj 2024 »

Izlet i izvanučionička nastava u Valpovo
Autor: Marina Arambašić, 22. 5. 2024.

U utorak 21.5. pred deset sati učenici 1.a i 1. b razreda naše matične škole nestrpljivo su na mjesnoj stanici čekali svoj autobus. Prvi je to put da su u pratnji svojih učiteljica, Marine Arambašić i Katarine Bulut Čolaković, redovnom autobusnom linijom putovali u susjedno Valpovo. Trebalo je kupiti kartu, na vrijeme stići na stanicu i ući u pravi autobus te izaći na kolodvoru. Čini se kao jednostavan zadatak, no njima je to bio pravi izazov i pustolovina. Prvi prometni zadatak uspješno su svladali i sretno stigli u Valpovo gdje ih je dočekala ljubazna djelatnica Muzeja Valpovštine Marta Đurković i povela u obilazak grada.

Šetnja je bila ugodna kroz hladovinu perivoja, pokraj Dječjeg vrtića Maza (gdje su se neki prisjetili i svojih vrtićkih dana), preko mosta i Jadice, pored stare platane i veselih vrtićanaca koji su plesali na livadi pa sve do dvorca Prandau-Normann. U Muzeju Valpovštine vidjeli su mnogo zanimljivih, starih stvari i saznali nešto o vlastelinskoj obitelji, ušli su i u mračnu, hladnu kulu te vidjeli topovsku kuglu i duboki bunar, zatim kapelicu Svetog Trojstva i velike orgulje. Nakon obilaska odmorili su se u hladu ginka i osvježili te nastavili do Edukacijsko interpretacijskog centra. U zgradi nekadašnje Pučke škole vidjeli su kako je nekada izgledala učionica, pogledali izložbu  „Bršljan i Smilje – krasno bilje“, nakon čega su sudjelovali na radionici „Moja naslovnica dječjeg časopisa“, a kroz VR naočale otputovali su u prošlost Valpova. To je bio najzanimljiviji dio izleta, brzo su se izjasnili. Na samom kraju ovog uzbudljivog izleta posjetili su Gradsku knjižnicu i čitaonicu Valpovo. Učenike je dočekala knjižničarka Sandra Miljački Andrić koja ih je u uvodnom dijelu upoznala s knjižnicom, knjigama koje se u knjižnici nalaze te svim odjelima. Nakon razgovora, pročitala im je dvije slikovnice te ih povela u obilazak knjižnice. Učenici su odmah pogledali i izložbu dječjih radova „Knjiga u grafitu” gdje su neki učenici prepoznali i svoje radove. Izlet je završio na kolodvoru gdje je trebalo ponovno pronaći svoj autobus i vratiti se kući. Kakva zanimljiva pustolovina za male/velike prvašiće!

učiteljica Katarina Bulut Čolaković