Sad već tradicionalno, učenici sedmih razreda naše škole, zajedno s učiteljem geografije Igorom Zdenčanovićem, organiziraju posebni nastavni sat geografije. Naime, budući da se u sedmom razredu uči o Europi, tijekom obrade nastavne cjeline Jugoistočna Europa, obrađuje se i nastavna jedinica Bosna i Hercegovina. Tada učenici uče ponešto drukčijom metodom. Naime, poznato je da utjecaj Osmanlija i osmanske kulture na kulturu i običaje Bosne i Hercegovine je prilično velik. Stoga, učenici gledajući kadrove iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine, doživljavaju BiH ponajprije vizualno, a onda i verbalno.

Osim toga, učenici su imali prilike slušati u pozadini autohtone pjesme ovoga kraja, tzv. sevdalinke. Učenici su najprije istražili što je sevdah te saznali da je riječ o tužnoj ljubavnoj pjesmi, koja je u 15. stoljeću nastala na prostorima BiH pod utjecajem Osmanlija. A da bi ugođaj bio potpun, učenici su se pogostili autohtonim bosanskim jelom – ćevapima. Sama riječ „ćevap“
perzijskog je porijekla, a označava prženo meso. Stoga se i smatra da su ćevapi iz Perzije preko Turske osmanskim utjecajem došli upravo na prostor današnje BiH. Ove godine, u okusima BiH su uživali učenici 7.a i 7. i razreda. Sve u svemu, učili smo i jeli u isto vrijeme, ima li boljeg načina za usvajanje nastavnog gradiva?

Igor Zdenčanović, mag. educ. geogr. et mag. philol. lat.