« Prosinac 2017 »

ZDRAVSTVENI ODGOJ

U privitku vam dostavljamo Nastavni plan i program Zdravstvenog odgoja, Priručnike za provedbu Zdravstvenog odgoja - razredna i predmetna nastava te Okvirni izvedebeni plan Zdravstvenog odgoja osnovne škole Ladimirevci za školsku 2017./2018. godinu.

Svrha zdravstvenog odgoja  uspješan je razvoj djece i mladih da bi stasali u zdrave, zadovoljne, uspješne, samosvjesne i odgovorne osobe. Opći cilj zdravstvenog odgoja, temeljen na holističkom poimanju zdravlja, jest promicanje zdravlja, zdravih stilova života i usvajanje zdravih životnih navika kroz interdisciplinarni rad i provedbu odgojno-obrazovnih sadržaja u okviru obveznih i izbornih predmeta, školskih preventivnih programa, projekata i sadržaja pripremljenih za provedbu na satu razrednika.

Klikom na sliku otvorit će se Okvirni izvedbeni nastavni plan i program zdravstvenog odgoja OŠ Ladimirevci za šk. 2017.-2018. godinu!

Nastavni plan i program zdravstvenog odgoja planiran za provedbu na satu razrednika sastoji se od četiri modula: Živjeti zdravo, Prevencija ovisnosti, Prevencija nasilničkog ponašanja i Spolna/rodna ravnopravnost i odgovorno spolno ponašanje. Osposobljavanje za kritičko prosuđivanje životnih situacija i vlastitih postupaka za odgovorno donošenje odluka temeljni je cilj svih modula. Također, jednako važan cilj svih modula je razvoj tolerancije, pri čemu je važno pomoći svim učenicima razviti pozitivnu sliku o sebi, ali i usvojiti uvažavanje različitosti među ljudima kao temeljnu vrednotu. Zdravstveni odgoj treba pomoći razvoju sustava vrijednosti kod mladih osoba, potaknuti razvoj empatije i osjetljivosti za potrebe drugih, no istodobno treba ukazati na neprihvatljiva ponašanja i devijantne pojave koje se ne smiju tolerirati ili ignorirati. U raspoređivanju sadržaja Zdravstvenog odgoja u module i razrede vodilo se računa o specifičnostima učeničke razvojne dobi te o interesima koji se u određenoj dobi pojavljuju kod većine učenika i o problemima koji ih zaokupljaju.

Za roditelje koje zanima nešto više Zdravstveni odgoj predlažemo da posjete stranice Agencije za odgoj i obrazovanje ili stranice Ministarstva znanosti i obrazovanja te se na taj način dodatno informiraju.