2024-06-12 21:07:00

Naše ovogodišnje eTwinning putovanje

 

eTwinning je inicijativa koja našoj školi donosi mnogobrojne prilike za suradnju s obrazovnim institucijama diljem Europe. Kroz ovu platformu, učenici i učitelji imaju priliku sudjelovati u raznovrsnim projektima, razvijati svoje vještine i stjecati nova znanja. Istovremeno učiteljima i učenicima iz različitih europskih zemalja omogućava suradnju na zajedničkim projektima koristeći informacijsko-komunikacijske tehnologije.  

 

Naša škola i ove se godine pridružila eTwinning zajednici s ciljem obogaćivanja obrazovnog procesa i poticanja međunarodne suradnje. Učenici su bili posebno motivirani istraživati i učiti na kreativan način, koristeći razne digitalne alate i platforme. Sudjelovali smo u nekoliko projekata koji su obuhvaćali razne teme, od ekologije i održivog razvoja, poticanju čitanja, zdravog života, volontiranja, likovne umjetnosti do digitalne pismenosti. 

 

Tako smo ove godine sudjelovali u sljedećim eTwinning projektima: Eko eTwinneri (autorice Snežana Stević (BiH) i Patricija Hercog (RH), U svijetu likovnih umjetnika 6 (autorice Sandra Vuk (RH), Nevenka Dimač (RH), Snežana Stević (BiH) i Angelina Krčelić (RH), Živimo zdravo 4 (autorice Melita Pek (RH) i Slavica Pokornić (Republika Srbija), Dani jabuka, dani zdrave hrane 3 (autorice Sandra Vuk (RH), Kristina Čobanković (RH), Julijana Kolundžić (RH) i Valentina Angelkovska (Sjeverna Makedonija), Webučionica 4.0 (autorice Sandra Vuk (RH), Marica Brzica (RH) i Vesna Nedanovska (Sjeverna Makedonija) i 100. Dan škole Udruge Zvono 2024. (autorice Adrijana Leko (RH) i Valentina Angelkovska (Sjeverna Makedonija).  

Svi ovi projekti obogatili su naše znanje, pomogli su nam da razvijemo različite vještine te da s radošću istražujemo i surađujemo.  

 

Posebno smo ponosni na naše autorske projekte koji su privukli pažnju i postigli izvanredne rezultate. 

Projekt "Uz čitanje riječi rastu 4" usmjeren je na poticanje čitanja među učenicima. Cilj projektnih aktivnosti je razvijati vještinu čitanja, naučiti učenike kako se pravilno odnositi prema knjigama, potaknuti njihov interes za samostalno posuđivanje i čitanje knjiga, potaknuti kritičko razmišljanje o pročitanom i prikazati projektne aktivnosti kroz korištenje informacijsko-komunikacijske tehnologije. Također je usmjeren na poticanje drugih učenika škole, lokalne zajednice i širu javnost da razvijaju kulturu provođenja slobodnog vremena kroz aktivnosti čitanja, ojačaju ulogu čitanja u razvoju jezičnih, komunikacijskih i kreativnih kompetencija koje su potrebne za suvremeno društvo. Ove se godine u projekt uključilo 133 projektna partnera iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. Autorice projekta su učiteljice naše škole Marija Bulut Lukačević i Ljiljana Marinjak te suautorica Snežana Stević iz Bosne i Hercegovine. 

 

Međunarodni projekt "Volontiraj - doniraj – educiraj 3" provodi se već treću godinu, a ima za cilj poticanje volonterstva među učenicima i jačanje njihove svijesti o važnosti pomaganja zajednici. Učenici su kroz ovaj projekt naučili vrijednost solidarnosti, empatije i aktivnog sudjelovanja u zajednici. Ponosni smo na njihove napore i postignuća u pomaganju onima kojima je pomoć najpotrebnija. Autorice projekta Marija Bulut Lukačević Ljiljana Marinjak i Selma Mahmić iz Bosne i Hercegovine ističu glavne aktivnosti koje projekt obuhvaća, a to su: organiziranje humanitarnih akcija i prikupljanje donacija, održavanje edukativnih radionica o važnosti volonterstva, te suradnju s lokalnim udrugama i institucijama. Projektu se priključilo 22 partnera iz Srbije, Bosne i Hercegovine i Hrvatske. 

 

Projekt "Živimo zelenije i održivije 2" usmjeren je na podizanje svijesti o važnosti zaštite okoliša i promicanje održivog načina života. Projekt vodi učiteljica naše škole Marina Arambašić zajedno sa suautoricama Ivanom Rendulić (Hrvatska) i Biljanom Popović (Srbija). Ciljevi projekta su: edukacija učenika o ekološkim temama i održivom razvoju, poticanje ekološki osviještenih navika u svakodnevnom životu, provođenje akcija za zaštitu okoliša u školi i lokalnoj zajednici. U sklopu projekta, učenici su sudjelovali u ekološkim radionicama, sadnji drveća, čišćenju okoliša, recikliranju i stvaranju zajedničkih eko uradaka. Projekt je rezultirao većom ekološkom sviješću među učenicima i aktivnim sudjelovanjem u zaštiti okoliša. Projekt je okupio 30 projektnih partnera iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine. 

 

Na kraju školske godine, projekti su ocijenjeni kao iznimno uspješni. Kroz virtualne susrete i zajednički rad, učenici su razvijali međukulturnu svijest i poštovanje prema različitostima. Učenici su stekli vrijedna znanja o drugim kulturama i poboljšali svoje vještine korištenja tehnologije. Osim toga, razvili su prijateljstva s vršnjacima iz drugih zemalja, što je dodatno obogatilo njihovo iskustvo. Naša škola je do sada dobila nacionalna i europska priznanja za kvalitetu rada na spomenutim projektima i promicanju eTwinninga uopće te ponosno nosi titulu eTwinning škole. Sve to nas je dodatno motiviralo da i sljedeće godine nastavimo s radom. Veselimo se budućim projektima i nastavku promicanja kulture čitanja, volontiranja i održivog življenja u našoj školi. 

   Marija Bulut Lukačević, Marina Arambašić i Ljiljana Marinjak 

 

 

 

 


Osnovna škola Ladimirevci