« Kolovoz 2017 »

Građanski odgoj i obrazovanje

U Ustavu Republike Hrvatske utvrđeno je da su " sloboda, jednakost, nacionalan ravnopravnost i ravnopravnost spolova, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštovanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske i temelj za tumačenja Ustava".

Građanskim odgojem i obrazovanjem učenici/ce  se pripremaju za primjenu navedenih ustavnih odredbi. Sustavno uče o tome što je vlast, koja je uloga vlasti, koja su prava i odgovornosti građana u demokraciji, na koji ih način i pod kojim uvjetima mogu koristiti. Takvim učenjem potrebno je osposobiti učenika za aktivnoga i odgovornoga građanina koji sudjeluje u razvoju demokratske građanske kulture ili etosa svoje škole, mjesta, države, Europe i svijeta odnosno za nositelja vlasti jer je ustavna demokracija takav model vlasti u kojoj su građani politički subjekti, a to znači - nositelji vlasti (Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i  obrazovanja za osnovne i srednje škole: 2).
    Građanski odgoj i obrazovanje uvodi se na način obvezne međupredmetne provedbe kako bi se u odgoju i obrazovanju pridonijelo punom razvoju građanske kompetencije učenika. Pri tome se polazi od činjenice da su svi predmeti izravno povezani općim pravom na odgoj i obrazovanje ili nekim posebnim pravom koje se jamči svakom djetetu, u svakome od njih se traži razvoj određenih vještina i stajališta odnosno vrijednosti koje više ili manje pridonose ostvarivanju  Građanskog odgoja i obrazovanja (Program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i  obrazovanja za osnovne i srednje škole: 3).
   Izvedbenim školskim programom implementirani su međupredmetni sadržaji u nastavnim predmetima, satima razrednika i izvanučioničke aktivnosti od 1. do 8. razreda koji služi kao dopuna školskom kurikulumu za 2016./2017. školsku godinu. Također, izrađen je i Godišnji plan i program građanskog odgoja i obrazovanja osnovne škole Ladimirevci za školsku 2016./2017. godinu, a isti služi kao dopuna Godišnjem planu i programu rada škole. Planiranje je ostvareno tijekom kolovoza/rujna 2016. godine. Dokument „Izvedbeni školski program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i obrazovanja za školsku 2016./2017. godinu“  i " Godišnji plan i program građanskog odgoja i obrazovanja osnovne škole Ladimirevci za školsku 2016./2017. godinu" objavljeni su  na mrežnoj stranici škole i smatra se da su dostupni svima u pisanom obliku; postoje kao školski dokumenti u pisanom obliku te kao radna mapa za učitelje koja je pohranjena u zbornici škole, a koja služi i za odlaganje priprema i predstavlja određenim dijelom i izvješće o ostvarenom programu na kraju školske godine.

Godišnji plan i program građanskog odgoja i obrazovanja osnovne škole ladimirevci za školsku 2016./2017. godinu možete preuzeti >>>>> OVDJE

Izvedbeni školski program međupredmetnih i interdisciplinarnih sadržaja građanskog odgoja i obrazovanja za školsku 2016./2017. godinu možete preuzeti >>>>>>  OVDJE