„Jedna jabuka na dan tjera doktora iz kuće van!“ - Dani jabuka
Autor: Ines Pepić, 22. 10. 2017.

20. listopada obilježava se Svjetski dan jabuka, koji je 1990. godine u Londonu počela obilježavati organizacija Common Ground s ciljem promicanja  zdravstvenih kvaliteta i demonstracije mnogobrojnih sorti jabuke koje se uzgajaju u Engleskoj.

Jabuka je predstavljena kao simbol fizičke, kulturne i genetske raznolikosti koju je neophodno očuvati. S vremenom su tradiciju obilježavanja Dana jabuka i drugdje u svijetu prihvatile brojne škole, restorani, organizacije i udruge promičući na taj način važnost jabuke u zdravlju i prehrani ljudi. Dan jabuka svake godine obilježavamo i mi u našim školama različitim aktivnostima. Učiteljice Snježana Babok (4.a), Krunoslava Duka (POOG1) i Sonja Strugačevac (3.a) sa svojim su učenicima u četvrtak,19.listopada posjetile voćnjak obitelji Samardžić koji se nalazi u neposrednoj blizini škole. Učenici su imali prilike vidjeti kako izgleda voćnjak u kojemu je zasađeno gotovo 2 000 stabala jabuke, neke stare čak i više od njih samih. Zanimljivim aktivnostima i kroz igru osvijestili smo važnost voća u svakodnevnoj prehrani i naučili raznovrsnu upotrebu „kraljice voća“. Zatim je u školskoj kuhinji OŠ Ladimirevci ponovno je zamirisalo, jer su  učenici POOG1 i POOG2 pripremili zapečene jabuke s pudingom od vanilije. Učenici su jabuke ogulili, izdubili, punili kuhanim pudingom i zapekli te se na kraju posladili. Svakome preporučamo ovaj zdrav i brz desert koji možete jednostavno pripremiti u svojoj školskoj kuhinji. U PŠ Ivanovci mogli ste vidjeti jabuke iz snova, voćnu salatu, svjećnjake i jabukolike ukrase za olovke. Ovoj obavijesti prilažemo i izvješće učenice Ane Mamuzić 4.a razred.

A kao šećer na kraju, učenici PŠ Harkanovci obilježili su Dan jabuka u obliku integriranog radnog dana čitajući priče, pjesmice, oblikujući jabuke, izrađujući plakate na zadanu temu…
Ono što je bilo zanimljivo jest „slatka radionica“ gdje su učenici pripremali sastojke za voćnu salatu i štrudlu od jabuka.
Ovaj oblik nastave učenici su rado prihvatili i zainteresirano sudjelovali.
Na kraju ovog prekrasnog druženja, iako vidno umorni, uživali su u slatkim zalogajima tople i mirisne štrudle.

Stoga ne zaboravite i vi gricnuti jabuku, a dok to radite  fotografije pogledajte u galeriji slika

Učiteljice : Snježana, Krunoslava, Snježana, Katarina, Marina i Sonja

Dani_jabuka_Ana_Mamuzic.doc (26.50 KB)