Dječji literarni susret
Autor: Dario Krenek, 21. 3. 2017.

Sanja Pilić, spisateljica za djecu, gostovala je u našoj školi. Njezina djela rado čitaju svi osnovnoškolci. Ona nam pričaju priče o nama samima, priče koje nas nasmijavaju i potiču da rastemo. Djeca su ovu razigranost i duhovitost autorice mnogih lektirnih naslova imala prilike doživjeti na susretu u kojem su, sudeći prema veselim licima, uživali.

Ivana Kuna i novinari OŠ Ladimirevci

Spisateljica je s djecom razgovarala o tomu kako je bilo rasti uz majku spisateljicu, naši su učenici odmah znali nabrojiti nekoliko djela Sunčane Škrinjarić. Razgovarali su o stvaralačkom procesu, o likovima iz knjiga i koliko se djeca mogu prepoznati u njima te su djeca imala prilike pitati što god ih zanima. Mnogo je njih imalo veliku želju doznati još ponešto, a jedan je naš prvašić pitao nešto što na mnoštvu svojih književnih susreta nije čula te mu se baš od srca nasmijala. Naime, zanimalo ga je hrče li dok spava.  Voditelji programa i novinari koji su napravili intervju bili su učenici šestoga razreda: Vanesa Pušić, Katarina Kurtović i Tin Jakoplić. Kažu da je ostavila dojam kao simpatična i duhovita, sasvim pozitivna, osoba.

S koliko godina ste zavoljeli čitanje i pisanje?

U prvom razredu. Odmah kad sam naučila čitati. Mama je bila zabrinuta što sam dugo slovkala i nisam odmah u prvom pologodištu naučila čitati, ali kad je nakon nakon toga krenulo...

Kako postati uspješan pisac?

Pisati,pisati...nema druge nego samo pisati i razmišljati.

Prepoznaju li vas djeca u svakodnevnom životu?

Prepoznaju me i djeca i njihove mame koje mi govore da su me čitale kad su bile djeca (smijeh) zbog toga mi se ponekad  čini  da sam stara.

Je li vas fotografija nadahnula na pisanje knjiga?

Nije. Fotografija je isto pričanje priča i pomalo je slično pisanju, ali je pisanje puno zahtjevnije.

Koji lik iz vaših djela je najsličniji vama?

Mame najviše, a poneka djevojčica.

Volite li viceve? Znate li neki vic o plavušama?

Neke viceve volim, neke ne, ali ih uvijek zaboravim. Ne znam

Kako provodite slobodno vrijeme?

Volim svako jutro popiti kavu sa svojim društvom,odlazak na aerobik i na Sljeme.Ponekad si priuštim putovanje u inozemstvo.

Koje vam je najdraže prijevozno sredstvo?

Taksi i kočija. Kad god idem u inozemstvo provozam se kočijom ako se nudi takav obilazak grada.

Koje vam je najdraže godišnje doba?

Proljeće i ljeto zato što je toplo, jesen manje jer znam da dolazi zima.

Što biste bili po zanimanju da niste umjetnica?

Nikad se ne bih mogla baviti poslom koji nije umjetničko. Da nisam spisateljica možda bih bila pjevačica ili glumica.

Imate li neki nadimak?

Kad sam bila mala zvali su me Mrvica jer nisam voljela jesti i bila sam sitna.

Što želite poručiti djeci?

Čitajte, čitajte i igrajte se!

BRZOPOTEZNA PITANJA

Haljina ili suknja

Voda ili sok

Ljeto ili zima