Projektni dan
Autor: Dario Krenek, 23. 5. 2016.

Projektni dan Osnovne škole Ladimirevci održan je 20.svibnja, u petak, u poslijepodnevnim satima. Zamišljen je kao kratak pogled u prošlost kako bismo doživjeli našu tradiciju te pažljivije i pomnije čuvali baštinu. Etnološka baština našega zavičaja bila je tema kojom su učitelji pod vodstvom učiteljice Marine Arambašić i stručne službe škole objedinili djeci zanimljive edukativne sadržaje.

Pozivu za suradnju odazvali su se roditelji, suradnici iz naših sela te voditelji i članovi kulturnih društava. Učitelji su organizirali i postavili izložbe o prošlosti Ivanovaca, Marjančaca i Zelčina, narodnih vezova podmetača oslikanih orahom i potpetala koji su pleli učenici. Izrađivale su se etno frizure, lutke od vune te tačke i kutije na radionici tehničkih tvorevina.

Ivana Kuna

Zahvaljujući roditeljima kušali smo stara jela našega kraja, a učenici su ponešto mogli naučiti o izradi klompi od gospodina Ivice Janjića, jednoga od rijetkih koji se bave ovim starim zanatom. Kako se izrađuju tambure objasnili su im Boris i Dragan Šili, a dijelovima narodne nošnje poučio ih je Josip Štefić. Starim igrama koje su učenici izuzetno dobro prihvatili poučavala nas je Julija Kovačević iz Brođanaca.

Nematerijalnom etnološkom baštinom poput napjeva i plesova zatvorili smo Projektni dan na priredbi koju je posjetilo petstotinjak ljudi. S obzirom na to da tradicijske običaje, ruho te pjesme s plesovima najbolje čuvaju lokalno stanovništvo i folklorna društva, u organizaciji i izvedbi školi su se pridružili KUD-ovi iz Ladimirevaca, Harkanovaca, Brođanaca te Ivanovaca, Marjančaca i Zelčina.  Zahvaljujemo svima koji su pomogli da od fragmenata prošlosti satkamo naš novi šokački vez.

Postavljanje izložbe – Prošlost Ivanovaca, Marjančaca i Zelčina – Pavica Skokić - Azenić i 4. i

Likovna radionica – Narodni vez – Ljiljana Marinjak (učenici RN Ivanovci)

Radionica – Etno frizure – Marija Bulut Lukačević

Radionica – Oslikavanje na tradicionalan način (orahom)– Jadranka Šaronić, Matko Musulin, Sanja Bernić