DAN RUŽIČASTIH MAJICA (Pink Shirt Day)
Autor: Dario Krenek, 24. 2. 2016.

Zadnje srijede u veljači širom svijeta obilježava se Međunarodni dan prevencije vršnjačkog nasilja ili poznatiji kao Dan ružičastih majica (Pink Shirt Day). Cilj obilježavanja ovog dana je senzibiliziranje javnosti i podizanje svijesti o vršnjačkom nasilju.

Sve je počelo 2007.godine u Kanadi kada je dječak došao u školu u ružičastoj majici kao znak podrške svojoj majci koja je oboljela od karcinoma. Dječak je postao žrtva nasilja i ismijavanja. Sutradan, svi dječaci i djevojčice iz njegove škole obukli su ružičaste majice kako bi pokazali solidarnost prema zlostavljenom prijatelju. Od tada ružičaste majice postale su simbol borbe protiv vršnjačkog nasilja.

Učiteljice Ljiljana Marinjak i Marina Arambašić

Povodom toga dana učenici i učiteljice 2. i 3. razreda PŠ Ivanovci imali su integriranu nastavu u okviru Građanskog odgoja. Osim što su obukli ružičaste majice, dizajnirali su i vlastite te snimili i svoj mali video uradak. Likovnim radovima, pjesmom i plesom jasno su željeli upozoriti na problem vršnjačkog nasilja i poslati poruku svima: STOP NASILJU U ŠKOLI!

U hrvatskim školama svako četvrto dijete svakodnevno je izloženo nekom obliku vršnjačkog nasilja koji nije samo fizičko, nego i ismijavanje, nazivanje pogrdnim imenima, isključivanje iz društva, širenje lažnih priča, internet nasilje (Cyberbulying), ruganje...

„ Ne rugaj se, jer boli me, pokušaj jednom reći NE,

uđi sad u novi svijet, krila širi jer dug je let,

Ne rugaj se....“