Dvodnevna terenska nastava – Posjet učenika osmih razreda Vukovaru
Autor: Dario Krenek, 26. 11. 2015.

Dana 24. i 25. studenoga, učenici osmih razreda naše škole posjetili su Vukovar. Posjeta je organizirana kroz projekt Memorijalnog centra u Vukovaru, a sastoji se od dvodnevne posjete tijekom koje učenici iz prve ruke uče o  stradavanjima kroz koje je Vukovar prošao u Domovinskom ratu. Putovanje je započelo u utorak 24. studenoga u 7:30 sati. Tijekom prvog dana učenici su imali priliku prisustvovati predavanju o Domovinskom ratu i o bitci za Vukovar, a nakon toga smo posjetili muzejski prostor „Mjesto sjećanja – vukovarska bolnica 1991.” koji se nalazi u podrumu danas obnovljene i funkcionalne Opće bolnice Vukovar. Kraj dana smo završili projekcijom filma na temu Domovinski rat i posjetom muzeju Vučedolske kulture.

Ivan Lenard

Slijedila je večera te organizirana disko večer za sve učenike. Drugi dan smo startali s posjetom vojarne 204. brigade u kojoj je otvoren Memorijalni centar Domovinskog rata. Ondje su učenici imali priliku vidjeti izložbu „Sjećanje na Domovinski rat – bitka za Vukovar”. Nakon toga je uslijedila posjeta Trpinjskoj cesti u Borovom Naselju (poznata i kao groblje tenkova) te kratko predavanje u Spomen domu hrvatskih branitelja. Uslijedio je posjet Memorijalnome groblju žrtava Domovinskog rata i Ovčari, poljoprivrednom poduzeću Vupik nedaleko Vukovara, koje je tijekom Domovinskog rata pretvoreno u logor i odakle su bolesnici iz vukovarske bolnice odvedeni na svoje posljednje počivalište. Drugi dan smo završili predavanjem o školi mira i održavanjem kviza znanja za učenike. U kvizu znanja se provjeravalo što su sve učenici uspjeli upamtiti tijekom dvodnevne posjete. Naša škola je bila u partnerstvu za OŠ Viljevo, a predstavnik naše škole bila je Labina Đuranić, učenica 8.i razreda iz PŠ Ivanovci. Nakon što smo osvojili drugo mjesto na kvizu znanja, zahvalili smo se organizatorima na pruženoj prilici da sudjelujemo u ovom projektu i najavili svoj dolazak i nagodinu te se uputili svojim kućama.