SVJETSKI DAN KRAVATE
Autor: Dario Krenek, 18. 10. 2014.

Kravata je modni detalj zbog kojeg ćete uvijek izgledati elegantno i dostojanstveno. On nije isključivo namjenjen muškarcima, nose ga i žene.

Vjerovali ili ne, ali ovaj modni dodatak je hrvatska izmišljotina. Povijest kravate započinje krajem 16. stoljeća, kao detalj koji su nosili pripadnici hrvatske vojske. Zbog svoje autentičnosti Hrvatski je Sabor proglasio 18.listopad 2008.– Danom kravate u Republici Hrvatskoj. Obilježavanje ovog dana prihvatile su i druge države i danas se on obilježava širom svijeta.

Ljiljana Marinjak

U Područnoj školi Ivanovci se već tradicionalno obilježava ovaj dan. Povodom toga učenici i učitelji razredne nastave, došli su u školu prigodno odjeveni, sa kravatama. Ovaj  zgodni modni ukras unio je u jedan običan školski dan veselje i  posebnost. U čast kravate napravljena je jedan veliki plakat u obliku kravate. Naime učenici su imali zadatak da na papiriću u obliku kvadrata nacrtaju što sve ono što za njih znači domovina ( kuća, selo, obitelj, zastava, more......). Sve radove objedinili smo u zajednički rad.

Ovom aktivnošću željelo se osvijestiti učenike o važnosti kravate kao simbola hrvatskog identiteta, spoznati da je kravata hrvatski izum koji izaziva ponos, osjećaj individualnosti i samosvijesti.

Neka se čuje i zna da kravata potječe od Hrvata!

Za one koji žele naučiti kako se veže kravata!

kravata1.jpg
kravata.jpg (573.94 KB)