preskoči na sadržaj

Osnovna škola Ladimirevci

Login
Brojač posjeta
Ispis statistike od 25. 3. 2021.

Ukupno: 83048
Ovaj tjedan: 484
Danas: 52
Vrijeme

Kalendar
« Ožujak 2024 »
Po Ut Sr Če Pe Su Ne
26 27 28 29 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
Prikazani događaji

e-Dnevnik za učenike i roditelje

Idemo u srednju!

Crveni gumb

 

 

 
Program jačanja obitelji

Shema školskog voća

eLektire

Portal za škole

Prometna učilica

Školski portal

Vijesti
Povratak na prethodnu stranicu Ispiši članak Pošalji prijatelju
MALA ŠKOLA FILMA U LADIMIREVCIMA
Autor: Dario Krenek, 16. 5. 2014.

Sredinom mjeseca travnja 2014. godine održani su 8. Šovini dani, manifestacija posvećena jednom od najvećih hrvatskih glumaca Fabijanu Šovagoviću. Ovogodišnja je manifestacija bila posvećena stvaranju filma. Udruga Mali poduzetnik okupila je oko petnaestak učenika Osnovne škole Ladimirevci koji su kroz pet dana radionice Mala škola filma bili upoznati s teoretskim znanjem o filmu, dakle s izradom knjige snimanja, s ponekim tajnama režije i scenarija, s načinima rada kamere, s ponašanjem ispred i iza kamere, s montažom filma...

 Novinari OŠ Ladimirevci

slike u foto-galeriji!


 

Radionicu je vodio osječki redatelj i autor Aleksandar Muharemović, dobitnik 1. nagrade na državnoj Reviji filma 2012. i prestižne državne nagrade za tehničku kulturu Faust Vrančić 2013. godine. Ovaj projekt učeničkog filmskog stvaralaštva ostvaren je u suradnji s Osnovnom školom Ladimirevci, Video klubom Mursa, Muzejom Valpovštine i Centrom tehničke kulture Osijek. Tijekom proljetnih praznika učenici su imali priliku proširiti svoje znanje o filmskoj umjetnosti, a isto tako naučiti  čuvati uspomene na velikog hrvatskog glumca porijeklom iz Ladimirevaca Fabijana Šovagovića.

                                                                                         Novinari OŠ Ladimirevci

 

Kako se izrađuje film? Kako se koristi kamera? Koliko se puta snima jedan kadar? Kako se radi montaža? Pitanja su to na koja sam ja , a i ostali učenici, dobio odgovor. Prvi dan Male škole filma bio je tek uvertira u ono što će tek početi. Svi smo se okupili u jednoj učionici i uglavnom smo ponavljali gradivo o filmskoj umjetnosti što smo naučili na satima hrvatskoga jezika. Naravno, odgovorili smo točno na sva postavljena pitanja jer nas je nastavnica Emica Berger tomu tako dobro naučila da ćemo to pamtiti do kraja života! Bili smo podijeljeni na dvije grupe: glumce i ostalu ekipu. Mi, glumci, dobili smo odmah prvi dan scenarij te ga počeli razrađivati, analizirati. Čak smo prvi dan odmah počeli snimati i to u ravnateljevu stanu. Zar je čudno što smo bili vrlo iznenađeni?! Naravno, prebrodili smo uspješno tu vrstu iznenađenja i snimili smo prvu scenu. Vrlo smo se brzo „ufurali“ i bili smo spremni na sve što nas čeka. Drugi je dan meni bio najzanimljiviji. Nastavili smo snimati film u valpovačkom dvorcu , dvorcu Prandau-Normann i bili smo obučeni kao ljudi  na početku 20. stoljeća.Svi smo znali što nam je činiti, tko glumi, tko snima, tko zapisuje trajanje kadra, tko pušta glazbu...Naravno, uvijek se dogodi pokoja nezgoda, pa je tako Kiki zaboravio obući odijelo s početka 20. stoljeća.Treći je dan bio najkraći. Scene smo snimali na igralištu ispred zgrade OŠ Ladimirevci. Tada smo pokazali kako bi scena ljubomore iz 20. stoljeća izgledala u 21. stoljeću. Bilo je jako zanimljivo glumiti i snimati jer smo se puno smijali i dobro zabavljali snimajući scene kako se Fulir i Franjo ganjaju.Četvrtog je dana slijedila montaža filma te smo imali priliku vidjeti kako se ona radi.

 Uglavnom, mislim da smo odlično iskoristili slobodno vrijeme tijekom proljetnih praznika, dobro samo se zabavili, mnogo naučili , a rezultat svega je kratkometražni film pod nazivom Tko sniva , zlo ne misli, dakle naš je kratkometražni film nastao na temelju filma Kreše Golika Tko pjeva, zlo ne misli. U našem su filmu glumili Ana Perak (Ana),Mate Šakić (Fulir), Deni Perošević ( Franjo), Kristijan Pavić ( Perica). U ime svih polaznika Male škole filma želim se zahvaliti organizatorima radionice Krešimiru Svalini, Damiru Jakopičeku i Zoranu Kurtoviću. 

 

                                                                                        Mate Šakić, 8.a
 





[ Povratak na prethodnu stranicu Povratak | Ispiši članak Ispiši članak | Pošalji prijatelju Pošalji prijatelju ]
preskoči na navigaciju