Dani Ivane Brlić – Mažuranić - Jednodnevni izlet u Slavonski Brod
Autor: Dario Krenek, 10. 4. 2014.

U srijedu 9. travnja 2014. učenici 4. razreda OŠ Ladimirevci i Ivanovci te 3. i 4. razreda Harkanovci posjetili su drugi najveći slavonski grad  Slavonski Brod povodom obilježavanja Dana Ivane Brlić - Mažuranić.

slike u foto-galeriji!

Posjet je započeo kazališnom predstavom „Regoč“ u kazališnoj i koncertnoj dvorani koja nosi ime upravo slavne književnice. Ova poznata Ivanina priča uprizorena na originalan način oduševila nas je i očarala. Nakon predstave, posjetili smo glavni trg te nešto naučili o simbolici njegova grba koji se nalazi na njemu. Nastavili smo šetnjom uz Savu te susreli se s jednim od Ivaninih likova čiji se kipovi nalaze po cijelome gradu. Šetnja je završila u franjevačkom samostanu i crkvi  koji su sagrađeni 1723. godine. Unutrašnjost crkve je vrlo lijepa i dekorirana u duhu srednjoeuropskog  baroka. Zatim smo se  uputili  prema kući u kojoj su nastala najveća djela Ivane Brlić Mažuranić poput Šegrta Hlapića i Priča iz davnina.  U prizamlju kuće Brlićevih upriličena je prigodna izložba o životu slavne književnice upotpunjena fotografijama iz njezinog svakodnevnog života te citatima njezine autobiografije. Dopodnevni dio ovog zanimljivog izleta završio je u vrlo ugodnoj slastičarnici u kojoj smo se svi zasladili sa jednom ili dvije kugle slasnog sladoleda. Pošto  smo obnovili snagu, uputili smo se u  posjet  Tvrđavi  Brod koja je jedna od najvećih i najočuvanijih fortifikacijskih utvrda u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Sagrađena je za vrijeme Habsburške monarhije kada je trebalo braniti Hrvatsku od turskih osvajača, Pošto nas je naš vodič proveo kroz Tvrđavu te upoznao sa tadašnjim načinom života u njoj, uputili smo se u obližnji restoran na zasluženi ručak. Nakon okrijepe i zajedničkog prepričavanja dotadašnjih utisaka, uputili smo se u prigradsko naselje Rušćica  te posjetili  Centar za zbrinjavanje rijetkih životinja, a koji je neslužbeni ZOO vrt grada Broda. Vidjeli smo velik broj neobičnih i rijetkih vrsta životinja. Izlet smo završili posjetu  Donjoj Bebrini  gdje  nas je  na svome seoskom gospodarstvu dočekao  gazda Mata te nam predstavio znamenitosti svoga imanja. On je ponosni vlasnik 9 lipicanaca koje je sam uzgojio. Učenici su imali priliku slikati se na  konju i voziti se selom u fijakeru. Vrijedna gazdarica poslužila nas je bazginim sokom koji je sama proizvela.

Umorni, ali zadovoljni priveli smo naš izlet kraju te se puni dojmova i utisaka vratili kući u večernjim satima.