PROJEKT ODRŽIVI ODGOJ ZA ODRŽIVI RAZVOJ – RADIONICA „OD ZRNA DO KRUHA”
Autor: Marina Arambašić, 12. 4. 2022.

U sklopu projekta Održivi odgoj za održivi razvoj kojeg financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja 11.travnja 2022. održana je prva u nizu radionica usmjerena na edukaciju o održivom razvoju. Učenice posebnog razrednog odjela (PRO1) Osnovne škole Ladimirevci i njihova učiteljica Ana Coha sudjelovale su na poludnevnoj radionici pod nazivom Od zrna do kruha na kampu i centru za socijalno zapošljavanje osoba s invaliditetom Inkluzivne kuće Zvono – Citadeli.

Dolaskom na Citadelu obišli smo zelenu površinu oko dviju kuća zasađenu ljekovitim i začinskim biljem, plastenike s rasadom povrtnih kultura, te novo izgrađene povišene vrtove ispunjene humusom iz kojih će niknuti novi plodovi.

Predavanje o pravilnoj prehrani i radionicu održala nam je nutricionistica Josipa Mađarić. Razgovarali smo o piramidi pravilne prehrane, slagali vlastiti izbor dnevnih obroka na tanjur (doručak, ručak i večera), izradili kruh od različitih vrsta žitarica, napravili smoothie i salatu od svježeg i suhog voća, te orašastih plodova.

Voćne salate napravile smo i za korisnike i djelatnike IK Zvono koji su zajedno s nama uživali u čarobnim voćnim okusima. Na poklon smo dobili kante za recikliranje otpada (papir, staklo, plastika) koje smo smjestili u hol naše škole.

Ana Coha